okt 31, 2016 Štýl 0 komentárov

5 vecí, ktoré robia Váš domov lacným

Aj príbytok, do ktorého neinvestujete desaťtisíce, môže vyzerať štýlovo, s nádychom luxusu a hlavne vizuálne čisto. Lenže nie každému sa to podarí. Ak ste urobili niektoré z týchto piatich pošmyknutí v interiérovom dizajne, napravte to. Teraz je správny čas, aby váš interiér nevyzeral lacno a tuctovo. Kde začať?

5 vecí, ktoré robia Váš domov lacným

1. Masové umenie

Nič na svete nedokáže zmeniť neutrálny priestor na tuctový a lacný tak rýchlo ako masová produkcia umenia. Nudné, generické a hlavne tuctové kópie Van Goghových Slnečníc, Dalího obrazov či Monetovho impresionizmu kúpené v hypermarkete za pár eur sú lacné a okukané. Nemusíte si kupovať originál za tisícky eur, už aj dnes nájdete pekné, jedinečné obrazy či grafiky za 20 či 30 eur. Áno, je to o niečo drahšie, ale takéto umenie váš priestor rozžiari a dodá mu jedinečný feeling. Obrazy sú dlhodobá investícia, berte to tak.

2. Nábytkové sety

Je oveľa jednoduchšie kúpiť si celý nábytkový set v rovnakom štýle, ako si starostlivo vyberať jedálenský stôl, stoličky k nemu, obývačkovú stenu, konferenčný stolík či pohovku. Lenže potom vzniká problém – zariadenie bytu vyzerá lacno a jednoliato. Nebojte sa konfrontovať rôzne štýly. Vyzerá skvelo, keď minimalistickú sedačku s čistými líniami doplníte odvážnejším kúskom, napríklad masívnym rustikálnym kreslom. Hrajte sa s farbami, vzormi, štýlmi a materiálmi. Urobte zo svojho domova jedinečné miesto.

3. Krémová farba

Krémová farba je veľmi obľúbená, lebo to je kompromis medzi „nudnou“ bielou a iným farebným odtieňom. Lenže k tomuto kompromisu sa už roky uchyľujú tisícky domácností, a tak je tento krémový odtieň z roka na rok generickejší a lacnejší. Nerobte kompromisy, pokojne si namaľujte steny nabielo, pastelovými či odvážnejšími odtieňmi.

4. Ňuňu dekorácie

Ňuňu dekorácie sú také rozkošné, že im nedokážete odolať a kúpite si ich. A preto ich máte plný dom/byt – nástenné hodiny v tvare sovy, porcelánové figúrky slonov, klietka s plyšovým vtáčikom či plastové kvetiny. Toto všetko pôsobí umelo až gýčovo a nedodáva to vášmu domovu žiadnu atmosféru. Zbavte sa toho. Chcete dekoráciu? Kúpte si peknú knižnicu z masívu a k nej červené kreslo, na stole majte vázu s čerstvo narezanými kvetmi alebo si zaobstarajte malý skleník na parapetu a v ňom pestujte rastlinky aj počas zimy.

5. Príliš veľa z jednej témy

Je dobré uvedomiť si rozdiel medzi témou a štýlom – štýl je minimalistický, škandinávsky, moderný či rustikálny. A téma? Tých môže byť milión – africká, domorodecká, námornícka či hippie téma. A keď to s ňou preženiete, váš domov sa zmení na paródiu. Nie je nič zlé na tom, ak máte domov ladený v námorníckom štýle – bielo-modrá pásikavá pohovka, obrazy majáku na stene, rybárska sieť s fotkami, ale keď máte všetko s touto tématikou, je toho jednoducho až príliš. A vyzerá to lacno a zle.

Ak si toto všetko ustriehnete, nebudete mať pocit, že žijete v múzeu gýča a lacnoty.