nov 14, 2016 Domáce tipy 0 komentárov

7 netradičných čistiacich prostriedkov, ktoré máte doma

Nečakaná návšteva, náhly záchvat poriadkumilovnosti či slnečné lúče, ktoré odhalia neporiadok ukrytý v jesennej sychravosti. Aj toto sú spúšťače nečakaného upratovania, čistenia, triedenia, vyhadzovania či umývania. Nie vždy však máte doma prípravky na čistenie a do obchodu predsa chodiť nebudete. A tak máte na výber – neupratovať alebo improvizovať. Týchto 7 netradičných prostriedkov na čistenie máte určite doma, skúste to s nimi.

7 netradičných čistiacich prostriedkov, ktoré máte doma

1. Mletá káva

Káva je v prvom rade skvelá na pitie, ale ak ste ochotný vzdať sa kvôli čistote a poriadku trocha tohto čierneho zlata, takto ho môžete využiť. Okrem toho, že ňou veľmi dobre vydrhnete prihorený plech na pečenie alebo šporák, využijete ju aj ako pohlcovač pachu. Namočte dosku na krájanie do vody s mletou kávou alebo ju dajte v miske do chladničky a je po zápachu.

2. Kečup

Aj keď je kečup postrachom vášho oblečenia, v kuchyni či pri čistení šperkov je zase skvelým spojencom. Vyčistiť medený hrniec alebo panvicu bez toho, aby ste ju poškriabali je náročné. Ak si však na vlhkú handričku dáte tento paradajkový zázrak, krúživými pohybmi im vrátite zašlý lesk. A okrem toho ním dokážete vyčistiť aj strieborné šperky.

3. Biely chlieb

Ak ste sa práve dočítali od výživového poradcu, že biele pečivo a chlieb je zlo, nevyhadzujte to. Môžete ho použiť pri upratovaní rozbitého skla – je ťažké pozametať aj tie najmenšie črepinky, no ak na miesto so sklom priložíte chlieb, sklo sa do neho ponorí a už nepustí. A to isté platí aj o prachu na obrazoch – ak by ste ich umývali vlhkou handričkou, poškodíte ich, no keď jemne pritlačíte chlieb na maľbu, prach sa naň prichytí.

4. Ryža

Ryža je super nielen na sushi, ale aj na čistenie fľašiek či váz s úzkym hrdlom. Zabudnite na špeciálnu kefu, vázu do polovice naplňte teplou (nie horúcou) vodou a pridajte 2 lyžičky nevarenej ryže. Fľašu zatvorte alebo priklopte palcom, pár minút pretriasajte a bude ako nová. Okrem toho môžete prečistiť aj ručný mlynček na kávu – nasypte tam surovú ryžu a začnite mlieť. Na ryžu sa prichytí prach z kávy a navyše vysaje kávové oleje.

5. Alkohol

Lekársky alkohol by nemal chýbať v žiadnej lekárničke v domácnosti. Ale aby sa nepokazil, keď nemáte žiadne úrazy, môžete ho použiť aj na čistenie zrkadiel, atramentových škvŕn či dezinfekciu telefónu. Lebo viete o tom, že na telefóne či klávesnici je viac baktérií ako na toaletnej mise?

6. Bublinkové nealko nápoje

Hlavne Cola má skvelé účinky – môžete ňou odmastiť pekáč po nedeľnom obede, zbaviť kovové predmety hrdze vďaka kyselinám alebo ju použiť ako čistič na toaletu – oblejte ňou misu, nechajte hodinu pôsobiť a cola urobí rovnakú prácu ako špeciálny prostriedok.

7. Kukuričný škrob

Škvrna na obľúbenom kúsku oblečenia? Posypte ju kukuričným škrobom, nechajte pôsobiť približne 12 hodín a až potom ju dajte prať. Máte zájdené strieborné šperky? Urobte si pastu z kukuričného škrobu a vody a dovoľte vašim náušniciam opäť zažiariť. Máte problém s rôznymi fľakmi na koberci? Posypte ich škrobom a potom ho povysávajte.

Čo poviete na tieto netradičné čistiace prostriedky? Už ste niektoré z nich použili, alebo len čakáte na vhodnú príležitosť? Ak máte tipy na ďalšie domáce čističe, podeľte sa o ne s nami v diskusii.