Ako by mal vyzerať pracovný kútik?
Vedci zistili, že práca z domu má na zamestnancov pozitívny vplyv, ale ako každá vec, má aj svoju odvrátenú tvár – nemotivujú nás spolupracovníci svojimi výkonmi, mieša sa nám pracovný a osobný život, číhajú na nás nástrahy – televízor, sociálne siete či deti, ktoré okolo nás behajú. Ako si zariadiť pracovňu resp. pracovný kútik doma tak, aby naša produktivita neutrpela?
Vytvorte hranicu
Nie každý má to šťastie, že má v dome či v byte prázdnu izbu, z ktorej si môže urobiť svoju pracovňu, a tak si z kúsku obývačky či spálne urobí pracovný kútik. Najdôležitejšie je oddeliť tieto dva rozličné svety hranicou – psychickou aj fyzickou. Vždy, keď si sadnete za pracovný stôl, musí vám byť jasné, že ste v práci a nie doma, tiež zbavte tento kútik všetkého, čo by vás mohlo pri práci vyrušovať. Oddeľte ho od zvyšku izby aj vizuálne, predeľte to poličkou, skrinkou alebo prázdnym priestorom.
Svetlo je dôležité
Svetlo je pre prácu a sústredenie sa dôležité, najlepšie je to prirodzené. Akurát ste získali odpoveď na otázku, kde umiestniť svoj pracovný stôl – najlepšie niekde ku oknu, kde bude dosť svetla a svoj pracovný kútik doplňte stolnou lampou, keď sa rozhodnete pracovať potme.
Poriadok musí byť
Chaos na stole = chaos v práci. Preto majte vždy na stole poriadok. Preto je dôležité, keď máte hneď po ruke poličku a stôl so zásuvkami, kde si svoje dokumenty môžete prehľadne uložiť.
Aké farby?
Farby nás chtiac-nechtiac stimulujú, preto na to musíte vždy myslieť. Aké farby si vybrať do pracovne? Záleží to od druhu práce, ktorú robíte. Pokiaľ sa potrebujete sústrediť a minimalizovať rušivé vplyvy, sú pre vás najlepšie neutrálne farby – sivá v kombinácii s bielou. Potrebujete pri vašej práci kreativitu? Farbami nešetrite – oranžová, zelená či žltá rozvíria vaše myšlienky.
Dajte priestor pracovnej kreativite
Každý potrebuje počas práce na chvíľu vstať, poprechádzať sa, natiahnuť sa, vyčistiť si hlavu. Doprajte si kúsok uvoľnenia aj vo svojom kútiku – natrite si stenu tabuľovou farbou, na ktorú môžete písať kriedou, majte nablízku gauč, na ktorý sa na chvíľu zvalíte a vypnete alebo aj terč so šípkami. 10 minút odpočinku vás nakopne a je to lepšie, ako pol hodinu nič nerobiť a zbierať energiu predstieraním toho, že pracujete.