júl 31, 2017 Domáce tipy 0 komentárov

Drobné povrchové úpravy poškodeného nábytku zvládne aj ocot

O všestrannom využití niektorých bežne dostupných prípravkov v domácnosti sa vie toho veľmi veľa. V niektorých prípadoch by sa dalo dokonca povedať, že sú to účinnejšie spôsoby, ktoré nám dokážu nahradiť tie špeciálne, moderné a s vysokým obsahom chémie. Podobne je to aj s octom.

Drobné povrchové úpravy poškodeného nábytku zvládne aj ocot

Jednoduchý ocot

Jeho vznik sa pripisuje náhodnému zvetraniu vína, ktoré podľahlo skaze a zoctovatelo, inak povedané skyslo. Dnes je výroba tohto prípravku, určeného primárne do domácnosti samozrejme úplne iná a využívajú sa pri nej rôzne suroviny, napríklad jablká, med a dokonca aj kokosový orech a mnohé iné. Základom sa potom stáva kyselina octová, ktorá dokáže zjemniť a dodať chuť viacerým jedlám. Ocot dokáže pomáhať nie len pri príprave pokrmov. S nami sa môžete presvedčiť o jeho viacerých výhodách a spôsoboch použitia, ktoré Vám v mnohých prípadoch dokážu zlepšiť a spríjemniť Vaše bývanie.

Ani stopa po škrabancoch na nábytku

Na začiatok by sme mali všetkých upozorniť, že ocot má svoju koncentráciu, a preto ho nie je vhodné používať v jeho čistej podobe. Vždy si ho v určitom pomere zrieďte s vodou a možno nejakým olejom. Ak sa objavil na drevenom nábytku menší škrabanec, ktorý priťahuje pozornosť každej návštevy, použitie octu môže situáciu vyriešiť. Zmiešajte ho v malom pohári s troškou jódu a tenkým maliarskym štetcom túto nedokonalosť zamaskujte. Jód je bežne dostupný v lekárňach a špeciálnych predajniach a ocot doma určite máte tiež.

Koženej sedačke vráti jej lesk

Krásu a stratený lesk jej prinavráti roztok rovnakého dielu ľanového oleja a octu. Zmes dobre premiešajte a s pomocou rozstrekovača ho nastriekajte na nábytok v dostatočnej vzdialenosti. Mäkkou utierkou ho potom môžete jemne rozotrieť a nechať pôsobiť pár minút. Na záver nábytok preleštite čistou handrou.

Podobne to môže fungovať, ak sa na Vašom nábytku objavia biele stopy, kruhy po pohároch a hrnčekoch s horúcim čajom. V tomto prípade by ste mohli ten ľanový olej vymeniť za olivový. V zásade by ale druh oleja rozhodovať moc nemal, samozrejme v tom prípade, že neobsahuje žiadne chemické prísady.

Ocot je veľmi dobrý čistiaci a dezinfekčný prostriedok, čo nie je žiadna novinka. Jeho výrazná vôňa sa po čase vyparí, a nakoniec aj tá môže byť príjemným osviežením vzduchu v interiéri.