sep 30, 2016 Štýl 0 komentárov

Aj otvorený priestor môže byť útulný. Skúste to takto

Otvorené priestory v bývaní sú stále častejším javom – spojenie kuchyne, obývačky a pracovne do jednej miestnosti nie je ničím výnimočným. V niektorých prípadoch to má však jednu nevýhodu – cítite sa tu neútulne. Hlavne počas jesenných a zimných dní. Na čo by ste mali myslieť, aby ste sa aj v otvorenom priestore cítili príjemne a útulne?

Aj otvorený priestor môže byť útulný. Skúste to takto

Vytvorte zóny

Je veľmi dôležité, aby ste miestnosť rozdelili na zóny – konverzačnú, kuchyňovú a pracovnú. Teda v tom prípade, ak v otvorenom priestore máte obývaciu izbu, kuchyňu a aj pracovňu. Kuchyňu dokážete oddeliť od zvyšku napríklad barovým pultom či pracovnou doskou v priestore a nie pri stene. Pracovňu dokážete oddeliť od zvyšku knižnicami a konverzačnú zónu vytvoríte vďaka sedačke, konferenčnému stolíku a kreslám.

Používajte kusové koberce

Kusové koberce sú skvelým pomocníkom pri určovaní zón. Ak používate obývačku aj ako spálňu, dajte jeden kusový koberec do konverzačnej zóny a jeden menší a farebne odlišný do priestoru, kde máte posteľ. Takto nielen fyzicky ale aj opticky dokážete rozdeliť miestnosť na menšie časti, vďaka čomu sa tu budete cítiť príjemnejšie.

Tlmené osvetlenie

Ideálnym osvetlením je také, ktoré si dokážete sami stlmiť podľa potrieb. Síce je super, keď cez deň máte v priestore veľa svetla, ale večer je príjemnejšie sa cítiť intímnejšie. Preto sa pohrajte so svetlom, ktoré si môžete prispôsobiť aktuálnej nálade. Ak máte návštevu, veľkou výhodou je, keď môžete osvetlenie v kuchyni stlmiť, ale nie úplne vypnúť. Najlepším spôsobom, ako objaviť správne hodnoty osvetlenia, ktoré vám vyhovujú, je metóda pokus/omyl. A vtedy je najlepším riešením osvetlenie, ktoré môžete ovládačom stlmiť.

Nenechajte steny prázdne

Prázdne steny pôsobia neosobne až chladno, môžete sa im však veľmi dobre vyhnúť správnym výberom obrazov. Pri výbere by ste mali myslieť na to, že je lepšie, ak máte jeden naozaj veľký obraz namiesto desať malých obrazov. Takto jednoduchšie dokážete udržať štýl a zároveň priestor nebude vyzerať zbytočne preplnený.

Prírodné materiály

Prírodné materiály dokážu dodať priestoru príjemnú atmosféru a náladu. Základom by malo byť drevo a je na vás a vašom vkuse, aké množstvo dreveného nábytku a doplnkov použijete – či iba jednu poličku na knihy, alebo celú knižnicu, konferenčný stolík a drevenú podlahu. Nebojte sa ani ďalších prírodných materiálov – prútené koše, prírodný kameň či vlnené deky a vankúšiky. Ak si dáte na toto všetko pozor, aj veľký otvorený priestor dokážete zmeniť na útulné kráľovstvo.