mar 07, 2018 Štýl 0 komentárov

Keď sa do modernej sedačky integruje kreslo aj gauč

Klasická sedačka súčasnej doby sa vo viacerých prípadoch prestáva podobať tej starej. Spôsobené je to najmä tým, že viac smeruje k pohodliu, čo sa odráža na zväčšení plochy na sedenie tak, aby si bolo možné voľne natiahnuť nohy a polohovať operadlo na danej sedačke. Pokiaľ sa k tomu pridá variabilita prvkov s dostupnou možnosťou výberu zo širokého spektra zostáv, môžeme naozaj hovoriť o sedačke, v ktorej sa skrýva všetko.

Keď sa do modernej sedačky integruje kreslo aj gauč

Jeden z prvých náznakov dokonalej elegancie

V minulosti tomu tak nebolo a pokiaľ by sme mali hovoriť o pohodlí, platilo by to dvojnásobne. Na krátky odpočinok sa využívala najmä pohovka, ktorá pripomínala čalúnené ležadlo so špeciálnymi operadlami na oboch stranách. Takýto druh sedenia má aj svoje špecifické pomenovanie po pani Récamier – „recamier“, a jeho základné a špecifické tvary si môžete na slávnom obraze maliara Jacquesa-Louisa Davida detailne všimnúť.

V našich končinách je takýto druh sedenia možno viac známy pod pojmom „gauč“ (slovo couch – gauč alebo ležadlo má pôvod vo francúzskom couchant – ležiaci). Gauč ani pohovka nemôžu ale trvalo slúžiť ako posteľ, aj keď svojim tvarom k tomu čiastočne zavádzajú. Nedisponujú však vhodnými rozmermi a parametrami dostatočne veľkej plochy na spanie. Nakoniec na to máme posteľ a v prípade návštevy, ktorá sa rozhodla u nás prespať si vyberáme rozkladacie formy takéhoto sedenia.

Pohodlné kreslo s integrovaným taburetom

Názov chaise longue – dlhá pohovka – pochádza tiež z francúzštiny. Tu sa tento nábytok, ktorý tvorí prechod medzi kreslom a ležadlom, s obľubou používal najmä začiatkom 18. storočia. Hlavnou charakteristikou chaise longue je vysoké, často polohovateľné operadlo a konštrukcia, ktorá umožňuje pohodlne si natiahnuť nohy na akýsi integrovaný taburet.

Tento luxusný typ nábytku je určitou nadstavbou k bežnému zariadeniu, čosi, čo nutne k svojmu životu nepotrebujete, ale poteší. Najlepšie sa vyníma ako solitér a pre dizajnérov je veľmi vďačným objektom pre uplatnenie tvorivej invencie.

Čo najpohodlnejší relax

Chaise longue je určená pre odpočinok v priebehu dňa. Aby bol ale relax čo najpohodlnejší a najzdravší, mali by byť podopreté najmä tie partie tela, ktoré sa cez deň najviac namáhajú, teda lumbálna a krčná oblasť chrbtice.

Všeobecne sa dá povedať, že čím väčší je uhol medzi operadlom a sedadlom, tým je odpočinok príjemnejší. Sklon operadla chrbta by pritom mal byť približne rovnaký ako sklon plochy na podoprenie nôh.

Pre Vás je ale dôležité, že ak si jeden z týchto kúskov zaobstaráte do Vášho interiéru, o pohodlie a komfort sa už viac starať nemusíte. Alebo si nechajte urobiť rovnako špecifický tvar sedačky na mieru.