apr 10, 2017 Nápady pre lepšie bývanie 0 komentárov

Ako pohodlne sledovať Vašu televíziu

Už od detstva nás rodičia upozorňovali na to, že sedenie pri televízore nie je pre naše zdravie a oči veľmi prospešné. Išlo najmä o vzdialenosť, ktorá bola príliš malá. Dnes má už väčšina z nás asi úplne iné televízie, ktoré fungujú na odlišných princípoch ako tie klasické. Ale ani pri tejto modernej technike nemusia všetci vedieť, aká je najlepšia pozorovacia vzdialenosť pri jej sledovaní.

Ako pohodlne sledovať Vašu televíziu

Môžeme povedať, že sedenie blízko televízora nespôsobuje trvalé poškodenie. Podľa kanadskej asociácie optometristov (CAO) sa pri dnešných HDTV zrak nepoškodzuje, sledovanie televízie ho môže maximálne unaviť a takto namáhané oči vidia trochu rozmazane.

Najlepším liekom na ich preťaženie je potom asi odpočinok. Sledovanie televízie teda nevplýva na náš zrak len vzhľadom na vzdialenosť, ale najmä na čas pri nej strávený. Uvedomiť by si to mali najmä ľudia, ktorí obľubujú niekoľkohodinové a každodenné vysedávanie pri obrazovke.

Rozlíšenie a kvalita TV

Je to aj o kvalite vysielania. HDTV prijímaný signál naše oči vnímajú úplne inak ako staršie analógové vysielanie. Samozrejme, že sedieť s nalepeným nosom na obrazovke neprospeje asi nikomu, no nemusíte byť ani na opačnom konci domu, aby ste sa vyhli poškodeniu zraku.

Podľa zistení v susednom Česku je najlepšia vzdialenosť, trikrát uhlopriečka Vašej televízie (obrazovky).V zásade dnes platí, že čím máte vyššiu kvalitu, Ultra HDTV a viac, tým môže byť vzdialenosť od obrazovky menšia.

Dôležité je správne osvetlenie miestnosti

Oveľa väčšiu námahu a preťaženie zraku môže spôsobovať neadekvátne osvetlenie miestnosti. Z tohto dôvodu sa snažia niektorí výrobcovia už samotné televízne prijímače vybaviť určitým osvetlením (ambilight), ktoré sa snažia aspoň z časti minimalizovať sústredenie zraku len na jednu časť miestnosti. Vieme, že šetrenie elektrickej energie je v mnohých domácnostiach dôležité, ale odporúča sa navodiť takú atmosféru, ktorá sa bude čo najviac približovať k dennému svetlu. LED svietidlá majú na spotrebu energie nízky vplyv, takže, ak sa uberiete týmto smerom, môžete to vyriešiť veľmi jednoducho.