jan 15, 2018 Nápady pre lepšie bývanie 0 komentárov

Faktory, ktoré najviac vplývajú na (ne)spokojnosť s bývaním Európanov

Ani nie pred rokom sa uskutočnila medzinárodná štúdia Healthy Homes Baromter, ktorá skúmala spokojnosť obyvateľov s ich súčasným bývaním. Jedným z najzaujímavejších zistení bolo, že pre dokonalé bývanie potrebujeme dostatok životného priestoru, čo znamená, že pri jeho výbere je aj veľkosť. To si ale všetci asi dovoliť nemôžu, preto sa hľadajú náhradné riešenia v podobe rekonštrukcií a nápadov pre lepšie bývanie.

Podľa spomínaného prieskumu sa zistilo, že len 50 % opýtaných bolo so svojím bývaním mierne alebo stredne spokojných. Prieskumu sa zúčastnilo viac ako 14 tisíc respondentov zo 14 krajín Európy a spracovali ju odborníci z univerzity v Nemecku. Ak sa teraz oboznámite s najdôležitejšími faktormi, ktoré najviac vplývajú na nespokojnosť obyvateľov, môžete sa si vytvoriť svoju vlastnú mienku, stotožniť sa s tvrdeniami, alebo si naopak povedať, že ste na tom oveľa lepšie.

Ani nie pred rokom sa uskutočnila medzinárodná štúdia Healthy Homes Baromter, ktorá skúmala spokojnosť obyvateľov s ich súčasným bývaním.

Veľkosť priestoru

Je prvým faktorom, ktorý najviac vplýva na spokojnosť ľudí s ich bývaním. V tomto prípade to majú občania v panelákových zástavbách o niečo komplikovanejšie, pretože tu je priestor obmedzený asi najviac. Existuje ale možnosť drobných stavebných úprav, ktoré to vedia šikovne vyriešiť. Samozrejme, že tu potrebujete určité povolenia.
Zaujímavé zistenie bolo, že veľkosť priestoru je najdôležitejšia pre obyvateľov Českej republiky, Rakúska a Talianska.

Rekonštrukcia

Súčasné stavebné systémy sú už o niečom inom, no v minulosti tomu tak samozrejme nebolo. Preto je aj samotný proces rekonštrukcie dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje spokojnosť s bývaním. Vhodne navrhnutá a zrealizovaná rekonštrukcia môže byť dôvodom k spokojnosti, k lepšiemu využívaniu energie, správnemu tepelnému komfortu a zdravšiemu bývaniu. Vďaka dobrej rekonštrukcii si môžete vytvoriť ideálne priestory aj v podkroví, kde budete klásť dôraz na rozličné funkcie.

Vzťahy so susedmi

Od malička sa učíme si vytvárať dobré medziľudské vzťahy. Nie všetci majú na to ale ideálne podmienky a možno ani osobnostné predpoklady. Každá ľudská povaha je iná, čo sa môže stretnúť s problémom a nepochopením, pokiaľ príde k stretu s druhou stranou, ktorá je na tom rovnako. Ak máme takýchto ľudí vo svojom okolí a susedstve, bývanie je do značnej miery dosť nepríjemné, čo je niekedy aj dôvodom na jeho zmenu.

Náklady na energie

Tiež jedna z podstatných a dôležitých vecí, bez ktorej sa nedá fungovať. Energia sa musí určitým spôsobom zaobstarať, čo niečo stojí, a tak to môže potom znižovať aj komfort bývania. Buď musíte šetriť na energiách, alebo sa obmedzujete v niečom inom, aby ste si mohli dopriať tepelný komfort a iné. Veľkú úlohu v tomto smere zohráva aj vek obyvateľov. Tí starší myslia na úspory a energetický komfort o niečo viac, a to najmä pri zakladaní svojho vlastného bývania.

Ako vidíme faktorov, ktoré najviac ovplyvňujú spokojnosť Európanov s ich bývaním je naozaj niekoľko. K tým ďalším sa radí:

  • kvalita spánku
  • vlhkosť okolitého prostredia
  • intenzita denného svetla

Pomôcť Vám môže kvalitná rekonštrukcia jednotlivých častí domu a bytu a zaistenie všetkých dôležitých aspektov bývania. Nesmiete ale zabudnúť, že by to malo ísť ruka v ruke so zdravím a komfortom.