máj 13, 2016 Domáce tipy 0 komentárov

Ako sa správne starať o kusový koberec

Kusový koberec je skvelé riešenie, ak sa vám zdá vaša drevená podlaha tak trochu nudná. Prečo? Vďaka kusovým kobercom dokážete nielen podlahe, ale aj izbe dodať útulnosť, sviežosť a v neposlednom rade je to skvelý dizajnový doplnok – množstvo farieb, vzorov a materiálov, ktoré sú na trhu, robia z takéhoto koberca univerzálny doplnok, ktorý sa hodí do každej izby. Ak však nechcete každú chvíľu kupovať nový, venujte mu patričnú starostlivosť. Ako by mala vyzerať? Takto.

Ako sa správne starať o kusový koberec

Chráňte ho pred slnkom

Žiadny nábytok nemá rád slnko, ani skrinky, ani sedačky a kusový koberec nie je výnimkou. Keďže slnku nemôžete prikázať, aby prestalo svietiť na váš koberec a zároveň veľa svetla v izbe je super, sú dva spôsoby, ako ho ochrániť – počas „slnečnej špičky“ zastrite žalúzie alebo si kúpte vkusné záclony, ktoré zjemnia slnečné lúče.

Otáčajte ho

Ak nechcete, aby slnko vypálilo jednu stranu viac ako druhú, aby ste mali zodraté vlasy iba pri sedačke alebo mali vychodené uličky, koberec otáčajte. Toto je veľká výhoda toho kusového, že ho po určitej dobe môžete veľmi jednoducho otočiť, keby ste to chceli urobiť s celoizbovým kobercom, veľa šťastia. Samozrejme, že ho otáčajte v smere alebo protismere hodinových ručičiek, nie zo strany s vlasmi na rub.

Pravidelné vysávanie

Poznám to podľa seba, vždy keď vysávam a umývam podlahu, tak na kusový koberec „nechtiac“ zabudnem. A potom aj tak vyzerá. Preto, ak nechcete, aby vyzeral váš kobercový ostrov v miestnosti tak zanedbane ako môj, pravidelne ho vysávajte. Vysávajte ho častejšie, ako vysávate či umývate podlahu.

Používajte podložky pod koberec

Už ste počuli o podložke pod koberec? Ak nie, tak to je latexová mriežka, niečo ako fólia, ktorá sa dáva pod plávajúcu podlahu. Načo je dobrá? V prvom rade zabráni tomu, aby sa vám koberec na podlahe šmýkal, keď po ňom chodíte. Takže podlaha pod ním nebudete vydratá neustálym trením. A v rade druhom a ešte dôležitejšom, postará sa o to, aby váš koberec dýchal. Vďaka čomu predĺžite jeho životnosť.