nov 06, 2017 Domáce tipy 0 komentárov

Blíži sa zima. Nezabudnite si ochrániť svoj domov pred extrémnymi mrazmi

Zrejme už pri rannom prebúdzaní pociťujete prvé náznaky toho, že leto je už nezadržateľne preč. Nič iné Vám však neostáva, musíte si zvyknúť na niekoľko mrazivých chvíľ, ktoré sa o pár mesiacov pominú. Človek sa však o seba a svoj komfort postará. Zabezpečí si dostatok tepla a vyhýbať sa bude samozrejme aj vysokému mrazu. To je všetko v poriadku!

Ako sa ale postarať o naše bývanie a domovy, ktoré nám v značnej miere spomínaný komfort zaručujú tiež? Prinášame Vám zoznam najdôležitejších vecí, na ktoré nie je dobré pred príchodom chladu a zimy zabudnúť.

Blíži sa zima. Nezabudnite si ochrániť svoj domov pred extrémnymi mrazmi

Dvere a okná

Vymeňte opotrebované odizolovanie a rozbité alebo prasknuté sklo. Aj takto si môžete ušetriť niekoľko EUR mesačne. Nové tesnenie dnes kúpite naozaj všade, od bežného obchodného centra až po špecializované predajne. Jeho inštalácia je vďaka technológii lepenia naozaj jednoduchá, čo zvládnete aj bez odbornej pomoci.

Externé kohútiky

Vypnite prívod vonkajšej vody ešte pred prvým mrazom. Uzatvárací ventil sa zvyčajne nachádza v suteréne alebo v priestoroch v blízkosti vonkajšej batérie. Podobne to platí aj pre hadice, dôkladne ich vyčistite a postarajte sa o ich uskladnenie na suchom mieste. To isté urobte aj s vonkajšími čerpadlami a bazénom, aj tieto veci by sa mali vyčistiť, nechať vysušiť, uskladniť a vhodne zazimovať.

Filtre

Počas zimy sa bez vykurovania jednoducho asi nezaobídete. Preto by ste nemali zabudnúť ani na filtre, ktoré sa nachádzajú vo vašich ohrievačoch. Pokiaľ ich vyčistíte, Váš vykurovací systém bude na tom omnoho lepšie, čo sa samozrejme prejaví aj na výkone a energii, ktorej spotreba bude samozrejme tiež nižšia.

Výstupy

Väčšina z nás si počas príjemných letných dní určite rada dopriala posedenie pod altánkom, na terase či záhrade. Aj tieto priestory je nutné pripraviť na zimné obdobie a všetky veci, ktoré už nebudete využívať, uschovať. Nezabudnite ani na elektrické zásuvky a vypínače v exteriéri. Odporúča sa ich zaizolovať a uchrániť pred veľkými výkyvmi počasia penovým tesnením.

Dnešné materiály a technológie sú na vysokej úrovni, no ani to Vám nemusí zaručiť, že sa na jar zaobídete bez potrebnej opravy. Buďte pripravení a myslite na všetko dopredu.