sep 25, 2017 Domáce tipy 0 komentárov

Spoznajte najviac znečistené miesta v interiéri, s ktorými prichádzate denne do kontaktu

Možno by nebolo na škodu si z času na čas uvedomiť, aké veci, s ktorými sme doma v dennom kontakte bývajú značne znečistené.

Čistejšia toaleta

Pri jednom výskume, ktorý publikoval denník Guardian sa porovnával stav čistoty toaletnej misy a počítačovej klávesnice. Z celkového počtu 33 klávesníc sa pri jednej zistilo až 150 krát väčšie znečistenie a prekročenie limitov na obsah baktérií a v porovnaní s bežnou toaletou bola klávesnica 5 krát špinavšia.

V značnej miere je znečistená aj doska na krájanie a to najmä tá drevená. Zubná kefka by sa mala meniť s vysokou pravidelnosťou, pretože ako tvrdí doktor z Centra klinickej mikrobiológie v USA Philip Tierno:

Všetko to, čo sa nachádza na toalete, nájdete aj na svojej zubnej kefke.

Účinný boj s baktériami

Na zničenie baktérií Vám postačí niekedy aj proces varenia. Veľmi vhodným čistiacim a dostupným prostriedkom je aj ocot, pretože väčšina baktérií a plesní v kyslom prostredí neprežije.

Človek jednoducho nikdy nevie, ktoré miesto v interiéri ho môže takýmto nepríjemným zistením prekvapiť. No uvedomiť by sme si mali, že úroveň hygieny v prvom rade závisí od človeka a potom sa to automaticky môže preniesť aj na jeho okolie.

Spoznajte najviac znečistené miesta v interiéri, s ktorými prichádzate denne do kontaktu

Kľučky v ohrození

Priznajme si, koľkokrát za týždeň utrieme a inak očistíme kľučku na našich dverách? Ak si k tomu pridáme prach a špinu z okolia a minimálne umývanie rúk, čistá zrejme nebude.

Intenzita s akou prichádzate do kontaktu s kľučkami dverí v dome a byte je naozaj vysoká. Možno, že ak by ste si nechali urobiť mikroskopické zväčšenie tohto povrchu, zrejme by Vám bol kontakt s ňou nepríjemný. Baktérie, ktoré sa na nich nachádzajú dokážu prežiť až niekoľko dní. Ak si myslíte, že tá Vaša je čistá, ste na omyle. Od okolitého sveta sa jednoducho izolovať nedá. Niektoré baktérie sú pre telo aj prirodzené, no z času na čas by ste ich mali utrieť.

Podobne na tom bude samozrejme aj ovládanie od televízie a ostatnej techniky, myš počítača a všetky podobné veci, ktoré chytíte do rúk bez toho, aby ste si uvedomili, kto ju mal naposledy. Ani sterilné prostredie nie je ideálne, no ako sa ukazuje, čistenie takýchto zariadení by malo byť častejšie.