feb 27, 2017 Domáce tipy 0 komentárov

Prach a roztoče v domácnosti: Zatočte s týmito alergénmi

Prach putuje po celom dome. Môže obsahovať látky, ktoré vyvolávajú prvotné príznaky astmy, ako je sipot alebo kašeľ a iné alergické reakcie, ako je vyrážka z atopickej dermatitídy alebo všetkým veľmi dobre známa alergická nádcha. Látky, ktoré majú za príčinu vznik spomínaných príznakov sa nazývajú alergény a roztoče.

Prach a roztoče v domácnosti

Čo si treba všímať

Aj keď nie je možno dostatok dôkazov, že zníženie množstva prachu a roztočov vo Vašej domácnosti redukuje symptómy astmy alebo alergických reakcií, niektoré z nasledujúcich postupov môžu byť niekedy užitočné.

Vzduch

Niektoré ročné obdobia sú pre alergikov veľmi náročné na akýkoľvek pobyt vonku a v prírode. V takom prípade, keď sa vo vzduchu vyskytuje zvýšené množstvo peľov a plesní neskúšajte moc vetrať, zabráňte ich prieniku cez akékoľvek škáry a radšej si zapnite klimatizáciu, kde máte filter.

Rovnako dobre môže poslúžiť čistič vzduchu. Taký, ktorý obsahuje špeciálne odstraňujúce častice zo vzduchu (HEPA filter). Je to ideálny spôsob, ako sa zbavíte týchto alergénov, dokonca aj zvieracej srsti a tabakového dymu z Vašej domácnosti.

Nábytok, koberce, závesy a posteľná bielizeň

V prípade, ak chcete naozaj zatočiť s nepriaznivým vzduchom, vyvarujte sa kobercov, určitým typom nábytku a ťažkých závesov, ktoré zbierajú prach. Najideálnejší materiál je v tomto prípade drevo, plast, koža, alebo vinyl, ktorý môžete veľmi jednoducho utrieť.

Ak si neviete predstaviť život bez kobercov a špeciálneho nábytku, určite existujú materiály, ktoré vedia odolávať týmto časticiam a nepriťahujú ich v takom množstve, ako klasické druhy.

Snažte sa používať aj menšie koberčeky, ktoré sú dnes veľmi moderné, ľahko sa dajú oprať a vyčistiť. Posteľné obliečky by ste mali prať pravidelnejšie ako je zvyk a na vyššom stupni teploty vody.

Vieme, že chcete svojim deťom urobiť radosť za každú cenu, ale v prípade náchylnejšieho organizmu na roztoče a alergény sa musíte zbaviť hlavne plyšových hračiek. Rovnako tak sú na tom tapety, väčšie množstvo kníh a umelých kvetov. Všade tu sa zachytáva prach, vlhkosť a škodlivé látky z ovzdušia.

Jednoduchá prevencia

Základom je optimálna vlhkosť v dome. Snažte sa ju znížiť na 50% a dodržujte túto hranicu. Nepodarí sa Vám to, ak máte v dome priveľa rastlín alebo napríklad akvárium. Skúste čistiť koberce pomocou horúcej pary, kde vysoká teplota prípadné roztoče zničí. Tiež sú dostupné chemikálie, ktoré vedia s nimi úspešne bojovať. Najdôležitejšia rada: orientujte sa hlavne na okolie svojej spálne a miesta, kde spíte, pretože dospelí ľudia v nej strávia tretinu svojho času a deti polovicu.