máj 09, 2017 Domáce tipy, Štýl 0 komentárov

Elegancia v spojení s funkciou, dôvod prečo si vybrať záves

Každá vec vo Vašom interiéri má svoj význam a plní určité funkcie. Podobne je to aj pri tieniacej technike. Dnes máte na výber z niekoľkých možností. Modernejšie a veľmi využívané sú okenné žalúzie a rolety. Ich použitie a montáž je nenáročná a zvládne ju aj nejeden domáci majster. Pôsobia však trochu industriálne a v niektorých momentoch aj dosť neosobne. V kancelárskych priestoroch to však nikomu neprekáža, a preto sa práve tu veľmi dobre uchytili.

Iným a estetickejším typom tienenia je textilný materiál, ktorý s príchodom spomínaných žalúzií zažil mierny „útlm“. Dlho tomu tak nebolo a opäť si nachádza svoje miesto v nejednej domácnosti. Výhod je niekoľko a v nasledujúcich riadkoch by sme Vám ich predstavili.

Elegancia v spojení s funkciou, dôvod prečo si vybrať záves

Prečo práve závesy?

Závesy poskytujú v prvom rade súkromie a filtrujú svetlo, ktoré preniká cez okná do konkrétnej miestnosti. Okrem toho môžu počas chladnejších dní pridávať Vašej izbe charakter a osobnosť s navodením pocitu tepla. Niekedy je takýto materiál tak dokonale prepracovaný, že samotným zavesením vytvoríte v celom dome atmosféru vznešenosti.

Vhodný materiál a textúra

Pred ich výberom však musíte zvážiť niekoľko dôležitých vecí. V prvom rade sa musíte sami seba opýtať, čo by ste chceli ich použitím dosiahnuť. Ak hľadáte súkromie a schopnosť blokovať svetlo, postačia možno jednoduché tkaniny z ťažšieho materiálu, ktoré tieto účely splnia najlepšie.

Pokiaľ Vám ide aj o náladu v miestnosti, myslieť by ste mali na elegantné textúry, ako je napríklad hodváb alebo zamat. Neformálny postoj dosiahnete zasa bavlneným alebo ľanovým materiálom.

Optimálne rozmery, ktoré sa Vám prispôsobia

Toto je druhá vec, ktorú si musíte všímať pri výbere nových závesov. Vzor a materiál ste si už zvolili, teraz to všetko musíte prispôsobiť Vášmu oknu. Dôležitá je samozrejme dĺžka. Väčšinou útulnejšie pôsobia závesy s dĺžkou pár centimetrov pod okraj okna, teda nie až celkom k podlahe. Takéto závesy sa využívajú najmä v kuchyni a miestnostiach kde je väčší ruch.

Naopak honosnejšie a veľmi elegantne pôsobia závesy, ktoré siahajú až po zem. Veľmi dobrý efekt to plní najmä v obývacích izbách a spálni. Takýmto závesom s originálnym vzorom zapôsobíte na svoje okolie naozaj luxusne.

Väčšina týchto bytových doplnkov je už priamo v obchode pripravená tak, aby si ich zákazník mohol doma len zavesiť. Šité sú akoby „na mieru“. Nie všetci máme byty a domy, v ktorých sú jednotlivé rozmery totožné. Občas sa chceme odlíšiť, a preto aj v prípade závesov sa potom nemôžeme spoliehať na jednotnosť. Šikovná krajčírka a možno aj spomínaný obchod Vám určite s radosťou a za menší poplatok veľkosť závesov upravia podľa želania.

Nejde však len o jeden rozmer. Tým druhým je ich šírka. Väčšinou by to mal byť dvoj násobok celkovej šírky, pretože sa predpokladá ich elegantné nariasenie. Pokiaľ vám však budú slúžiť len ako rám okna, postačí Vám šírka aj menšia.

Nezabudnite ani na cenu. Odvíja sa práve od spomínaných vecí. Rozmerov a kvality materiálu. Tieto dva faktory musíte zohľadniť pri ich výber a niekedy sa oplatí počítať aj s väčšou investíciou, ktorá sa potom automaticky odrazí na úspore Vašich financií do budúcna.