dec 04, 2017 Domáce tipy 0 komentárov

Príprava na najväčšie sviatky v roku. Ako sa vyhnúť chaosu pri upratovaní?

Možno Vám to príde príliš skoro, venovať sa téme Vianoc. No len pripravený človek si môže potom najkrajšie sviatky v roku užiť bez stresu, v pokoji a pohode. Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí si počas tohto obdobia nevedia predstaviť svoj domov bez generálneho upratovania, máme pre vás niekoľko dobrých rád, ako to všetko zvládnuť „ľavou zadnou“.

Príprava na najväčšie sviatky v roku. Ako sa vyhnúť chaosu pri upratovaní?

Premyslite si to

Ešte pred tým, než sa pustíte do samotného umývania okien alebo utierania prachu, premyslite si celý postup dopredu. Urobte si šálku dobrej kávy alebo čaju a pokojne si napíšte zoznam, budete mať istotu, že na nič nezabudnete. Podrobne a miestnosť po miestnosti si v hlave premietnite všetky jednotlivé časti a zvážte, čo je aktuálne najnutnejšie upratať a vyčistiť, pretože na všetko sa Vám aj tak nepodarí nájsť si dostatok času. Predsa len aj nakupovanie darčekov musíte niekedy stihnúť.

Začnite s najnáročnejšími miestnosťami

Takými sú samozrejme kuchyňa, kúpeľňa a obývacia izba. Ostatné miestnosti zvládnete ľahšie, pretože v nich netrávite zrejme tak veľa času a v takom počte. Tiež sa môžete spoľahnúť aj na to, že Vám v niečom pomôžu aj deti alebo partner. Upratané a čisté prádlo v skriniach Vám dokáže urobiť veľkú službu, pretože zistíte, že máte viac úložného priestoru než ste si mysleli. Chaos sa považuje za neorganizovaný pohyb a konanie. Ak si vo svojej domácnosti jednotlivé veci dokážete usporiadať, vyhnete sa stresu z množstva nedokončených úloh.

Krása sa skrýva v maličkostiach

Náročnosť upratovania závisí do určitej miery aj od toho, ako máte svoj interiér zariadený. Výhodu majú domácnosti, ktoré preferujú jednoduché a čisté línie s minimálnym množstvom doplnkov. Prach je veľkým problémom a pokiaľ máte na poličkách umiestnených niekoľko nezmyselných dekorácií, určite si toto upratovanie len zbytočne sťažíte.

Pomôcť môže aj vzduch. Na spríjemnenie ovzdušia niekedy postačí dôkladne vyvetrať miestnosť. Osviežiť si ho môžete aj špeciálnymi sviečkami alebo osviežovačmi vzduchu. Aj čistý stôl a podlaha sú základ.

Pomôže Vám zmena

Niekedy je jednoduchšie staré veci odstrániť a vyplniť ich miesto inak a originálne. Vyskúšajte to so závesmi v jednej farbe, tón v tóne s iným doplnkom v interiéri, aby ste dosiahli dokonalú harmóniu. Rovnako tak Vám dokáže pomôcť aj nová deka a prehoz cez posteľ. Nové vankúše s „trblietkami“ sú dnes trendy, podobne ako aj kusové koberce s dlhým vlasom. Dokonalú atmosféru dosiahnete aj s kožušinami.

Takéto upratovanie a jednoduché zmeny nemusíte robiť len pred Vianocami, príležitostí je niekoľko, jednou z nich môže byť aj Váš dobrý pocit z dokonalej domácnosti, treba len niekde začať.