aug 31, 2015 Rady pri nakupovaní 0 komentárov

Ako si vybrať správny koberec?

Nájsť správny koberec do obývačky nie je nič jednoduché. No keď vyberiete správne, vaša izba bude vyzerať útulne, elegantne, pohodlne a navyše bude izolovať aj teplo a zvuk. Nezabúdajte na to, že koberce sú náročnejšie na údržbu ako ostatné povrchy podláh, takže aj toto musíte pri kúpe zohľadniť. Aké vlastnosti koberce by mali byť pre vás najdôležitejšie?

Ako si vybrať správny koberec?

Životnosť koberca

Každý chce, aby jeho koberec vydržal v skvelom stave čo najdlhšie. Bez hlbšieho skúmania môžete odhadnúť životnosť koberca podľa výrobcu a ceny. Keď si na to však posvietite, životnosť ovplyvňujú hlavne tieto tri faktory: hrúbka a hustota koberca a materiál z ktorého je vyrobený. Čím je koberec hrubší a čím má vyššiu hustotu vlákien, tým má aj dlhšiu životnosť. A ako je to s materiálom? Vlnený koberec je skvelá voľba, no jeho cena môže byť aj 3-násobne vyššia ako pri iných dlhotrvajúcich materiáloch. Nylonové a polyesterové koberce sú lacnejšie a majú podobnú dĺžku životnosti. Preto je najlepšie vyberať z týchto troch materiálov.

Odolnosť voči škvrnám

Nešťastia sa stávajú. Víno sa pije a niekedy sa aj rozlieva. A dosť často to je práve na koberec. Zaujímajte sa o to, či koberec absorbuje tekutinu, alebo ju udrží na svojom povrchu bez toho, aby ju vsiakol. V prípade, že sa vám páči taký, ktorý túto vlastnosť nemá, pýtajte sa, či sa dá dobre vyčistiť bez toho, aby na ňom ostali fľaky po čistení či večné škvrny. Lebo nešťastie nechodí po horách, ale po kobercoch.

Je koberec príjemný na dotyk?

Predstavte si koberec, po ktorom keď chodíte, máte pocit, že kráčate po mäkučkom machu. Chcete mať doma takýto koberec aj vy? Vyberte si ten s vyššími vláknami. Musíte si byť však vedomý, že takýto koberec bude náročnejší na údržbu. Vaša starostlivosť sa vám oplatí, lebo koberce s vyššími vláknami pôsobia elegantnejšie a holé nohy sa v nich cítia ako v raji. Keď je pre vás prvoradá jednoduchá údržba, kúpte si koberec s nízkymi vláknami.

Vzhľad koberca

Nikdy si nekupujte koberec len preto, že sa vám páči, ale do vašej izby sa nehodí. Bude to vyzerať smiešne. Hrajte sa s farbami a vzormi. Máte biele steny a minimalistické zariadenie obývačky? Nebojte sa kúpiť koberec vo výraznejších a sýtych farbách. Máte steny obývačky v teplých farbách? Snažte sa vybrať koberec v neutrálnych farbách – sivá, béžová či svetlohnedá a najlepšie bez vzoru.

Posledným dôležitým kritériom je cena. O tej sa však musíte rozhodnúť vy. Na vašej domácej bojovej porade predtým, ako pôjdete na ťaženie za vysneným kobercom. Myslite na tieto vlastnosti, ktoré koberec má mať a určite s vašim úlovkom budete spokojný.