jún 19, 2017 Rady pri nakupovaní 0 komentárov

Aby bol aj Váš matrac na mieru

O kvalite spánku a faktoroch, ktoré naň vplývajú sme už hovorili. Dostupných informácií je všade naozaj dosť. Zásadný vplyv na to, ako sa vyspíme, má však aj náš matrac, ktorý je spolu s roštom neoddeliteľnou súčasťou postele. Tak, ako si vyberáme kvalitné a pohodlné sedacie súpravy a ostatné bytové doplnky, aj tu musíme myslieť na niekoľko základných faktov. Ide predsa o spánok, ktorý je jednou z najdôležitejších vecí, vďaka ktorému si chránime vlastné zdravie.

Aby bol aj Váš matrac na mieru

Základné rozdelenie

Tak, ako všetky produkty aj matrac podlieha širokému sortimentu, pri ktorom máte niekoľko možností výberu. V prvom rade je to použitý materiál a následne s ním spôsob výroby. Na základe toho, si vyberáme matrace:

  • latexové
  • z polyuretánovej(PUR), pamäťovej a studenej peny
  • pružinové (dnes nazývané aj taštičkové)
  • sendvičové
  • zónové a zdravotné matrace

Použité materiály

Výrobcovia sa snažia svojim zákazníkom ponúknuť naozaj čo najviac, a preto sa niekde môže vyskytovať aj niekoľko iných špeciálnejších matracov. Podľa materiálov, ktoré sa používajú ako podloženie nášho tela počas spánku si teda vyberáme vhodný matrac. Práve tie rozhodujú o jej tvrdosti a komforte.

Aj v tomto sortimente sa uplatňuje využívanie prírodných prvkov pre svoju prirodzenosť a schopnosť starostlivosti o naše telo. Pevnosť matraca zaistí kokosové a bambusové vlákno a naopak jemnosť a mäkkosť dodá bavlna a ľan. Nie všetci uprednostňujeme rovnaké zloženie, pretože každý človek má inú váhu, od ktorej sa v prvom rade odvíja výber matraca. Ideálne riešenie je potom kombinácia viacerých zložiek v jednom výrobku.

Prírodné materiály si však vyžadujú väčšiu starostlivosť, oproti tým syntetickým sú ťažšie. Občas ich treba aj otočiť, čím sa zaručí zachovanie unikátnych vlastností a zabraňuje sa ich preležaniu.

Nerozlučná dvojica

Ani ten najlepší matrac sam o sebe nič nevyrieši, pokiaľ nebude mať dobré ukotvenie. Potrebujete dokonalú posteľ, ktorú tvorí rám a rošt. Podľa nich si volíte správnu veľkosť matraca. Dôležitejší je však rošt, je to pevný základ, na ktorom môžete budovať všetko ostatné. Ideálne by bolo, ak by ste vyberali obe veci spolu. Tiež nesmiete zabudnúť na odskúšanie. Niektoré obchody dokonca tieto produkty svojim zákazníkom požičiavajú aj domov, kde si ich otestujete asi najlepšie.

Ostatné doplnky

Ak by sme mali doplniť celkový komfort dokonalého spánku, musíme spomenúť aj výber posteľného prádla. Spánok je obdobie, kedy sa potrebujete dostať do hladiny pokoja. Aj tu sa tešia obľube prírodné materiály, ktoré s Vaším telom a zmyslami vytvárajú nádhernú harmóniu. Podobne by to malo platiť aj pri nočnom odeve. Vzdušný, ľahký nie príliš umelý materiál Vás dostane do tej najväčšej pohody. O to predsa ide pri každom uložení sa do Vašej postele, tak nech je to s týmito informáciami oveľa príjemnejšie.