apr 24, 2017 Rady pri nakupovaní 0 komentárov

Na čo by sme nemali zabudnúť pri kúpe nového stola?

Stôl je dokonalý objav a bez jeho funkcií by sme si na vykonávanie určitých vecí asi veľmi ťažko zvykali. Denne ho používame pri jedle, od raňajok až po večeru a počas spoločných chvíľ je neraz svedkom zaujímavých situácií.

Odolávať tomu všetkému dokáže len stôl z pevného a kvalitného materiálu, ktorého výber je v prvom rade na nás. Dôležité je dbať na jeho správnu výšku a rozmer. Aby sa nám za ním pohodlne sedelo a mohli sme bez problémov vykonávať konkrétne činnosti, nesmieme na spomínané veci pri jeho kúpe zabudnúť.

Na čo by sme nemali zabudnúť pri kúpe nového stola?

Optimálne rozmery

Posudzovanie a výber nového jedálenského stola robíme často na základe estetického dojmu. Samozrejme, že úprava zohráva svoju úlohu tiež, ale popri tom by sme nemali zabudnúť na veľkosť. Tú by mal ovplyvňovať priestor, do ktorého sa vyberá. Obyvatelia panelových domov sa vo väčšine prípadov musia uspokojiť s menším rozmerom, ktorý je v priemere 80 x 120 cm. Takéto rozmery sa v poslednej dobe stávajú akýmsi štandardom. Nie je to zrejme dostatočne veľká plocha, ale v malých priestoroch sa to inak riešiť ani nedá. Tiež by sme mali myslieť na to, čo bude na stole permanentne položené a aká bude frekvencia jeho využívania. Závisí to od počtov členov v domácnosti a ich veku. Ak sa predpokladá účasť 4 osôb, rozmery by mali byť od 130 x 85 cm a viac, pretože pri stolovaní sa musia zachovať jednotlivé rozostupy medzi konkrétnymi osobami.

Potrebná výška

Ani v prípade výšky stola nesmieme podceňovať výber. Mnohí výrobcovia už používajú klasické rozmery a štandardy, ktoré sa na našom území využívajú najviac. V špecializovaných predajniach nábytku vám určite radi vyrobia stôl v požadovaných rozmeroch. Výška stola závisí aj od úrovne sedacieho nábytku, stoličky. Preto je dobré, ak si kupujete jedálenský stôl priamo s príslušnými stoličkami. Ku klasickému štandardu, 46 cm vysokej stoličke sa používa stôl cca o 30 cm vyšší, teda 76 cm. Vyššie osoby môžu mať s takýmto rozmerom asi problém, ale to už je na ich zvážení, či si konkrétny stôl radšej kúpia priamo v predajni, alebo si dajú vyrobiť stôl na mieru.