jan 01, 2018 Rady pri nakupovaní 0 komentárov

Zabudnite na dizajn. Oveľa dôležitejšia je ergonómia a my Vám prezradíme prečo

Možno ste si mysleli, že stoličkou nemôžete nič pokaziť. Omyl je však pravdou, dnes je dizajn postavený na úplne iných hodnotách, čo sa potom samozrejme odráža aj na celkovom vzhľade konkrétnej miestnosti. Ak sa postaráte o správny akcent stoličky do Vašej kuchyne alebo kresla do obývacej izby, nebude to len o priestore na sedenie. Ide o správny dotyk štýlu, farby a elegancie v jednom. Toto sú texty vhodné do moderného katalógu, ktorý sa snaží zákazníkov zaujať osloviť svojimi produktmi na prvý pohľad. Pri sedení je však dôležitejšie niečo úplne iné.

Zabudnite na dizajn. Oveľa dôležitejšia je ergonómia a my Vám prezradíme prečo

Podľa čoho sa rozhodujete Vy?

Nikdy sa nerozhodujte len podľa vzhľadu. Výrazný akcent môže lahodiť Vášmu oku, čo samozrejme platí tiež, no zúži to ostatné možnosti, podľa ktorých sa nebudete môcť ďalej rozhodovať. Dôležité je aj pohodlie, ktoré si pri stolovaní v kuchyni a práci môžete dopriať len s dobre vybranou stoličkou. Musí mať pohodlné sedadlo a kvalitné podoprenie chrbta. Dizajnéri sa snažia tento typ sedenia zlepšiť ergonomickými vlastnosťami, no aj tak sa stále v našich domácnostiach objavuje jednoduchá klasika. Prečo? Ergonómiou si môžeme zlepšiť komfort a minimalizovať nepriaznivé a nezdravé účinky sedenia na naše telo.

Prečo práve ergonómia?

Pretože sedenie z dlhodobého hľadiska nie je pre človeka dobré. Ten, kto si musí v práci odsedieť niekoľko hodinovú šichtu, bude skôr, či neskôr trpieť zdravotnými problémami.

Aj keď si myslíme, že sme na tom najlepšie, naše telo a organizmus nie je prispôsobené na všetky činnosti. K nim patrí samozrejme aj sedenie. Trpí ním najviac chrbtica, ktorá si uchováva svoje zdravie len vďaka pohybu.

Pokiaľ Vám to okolnosti nedovoľujú inak, mali by ste z času na čas zmeniť svoju aktuálnu polohu. Aj pár krokov denne môže pomôcť. Niektorí zamestnávatelia sa svojim zamestnancom snažia v tomto smere vyjsť naozaj v ústrety a zaistia im kvalitné stoličky a kancelárske kreslá. Žiaľ všetci také šťastie nemajú.

Ako správne sedieť?

Samozrejme, že najideálnejšie je, aby bolo naše telo vzpriamené a chrbtica vystretá. To sa však pri 8 hodinovom časovom režime dodržať vždy nedá.

Ideálnym riešením je, aby ste si svoju „zdravú stoličku“ nastavili na flexibilný pohyb. Teda, aby nebol celý mechanizmus daný na pevno a v prípade potreby ste sa mohli pohodlne usadiť a oprieť do sedadla, ako Vám to práve vyhovuje. Tiež by ste mali dodržiavať tieto zásady:

  • stolička (kancelárske kreslo) musí mať synchrónny mechanizmus;
  • operadlo a sedadlo by malo byť vhodne a správne tvarované;
  • musíte sedieť čo najbližšie k operadlu a sedadlu stoličky;
  • dôležitá je aj správna výška sedenia (päty chodidiel v kontakte s podlahou, ideálne je vyššie sedenie, ktoré netlačí na vnútorné orgány v tele);
  • pri práci mať aj opierky rúk;

Teraz sa môžete pozrieť na svoje aktuálne sedenie a povedať si, čo všetko by ste v ňom mali zmeniť. Najlepšia rada však znie, nesedieť vôbec alebo minimálne! Prospeje to Vám aj Vašej chrbtici. Prinajmenšom si vyhľadajte výrobcu, ktorý splní všetky požiadavky pre Vaše zdravé a pohodlné sedenie pri akejkoľvek činnosti.