sep 11, 2017 Predstavujeme, Rady pri nakupovaní 0 komentárov

Poťahové materiály, ktorými by mala disponovať kvalitná sedacia súprava

Žiadna sedacia súprava by bez poťahového materiálu nevyzerala tak dokonale. Jej celkový dizajn a estetika sa docielia práve takouto povrchovou úpravou, ktorá je v mnohých prípadoch tou najdôležitejšou „čerešničkou na torte“.

Najčastejšie poťahové materiály

Poťahové materiály teda dotvárajú vzhľad výrobku, ktorý potom osloví všetky dôležité zmysly konečného užívateľa, čo neplatí len pri sedacích súpravách. Pri čalúnených výrobkoch sa používajú prevažne textilné látky so špeciálnou pevnosťou a vlastnosťami. Iným materiálom, ktorý je možno trochu náročnejší aj na samotnú údržbu je koža (useň) a jej klasické koženkové náhrady.

Pokiaľ si pri kúpe sedacej súpravy správne vyberiete podľa vhodne zvolených materiálov, zaistíte si tak dlhodobú krásu, bezchybnosť, príjemný pocit na dotyk s telom a samozrejme funkčnosť tohto typu nábytku.

Lacnejší variant textílií

Tento poťahový materiál je asi najviac rozšírení v našich domácnostiach, a to z niekoľkých dôvodov. V prvom rade je to jeho samotná cena, ktorá je oproti ostatným poťahovým materiálom výrazne nižšia. Pri textíliách sa dá tiež využiť vyššia forma estetického cítenia, pretože sa nemusíte obmedzovať len na jednu farbu a vzor.

Základom je, aby vlákna, z ktorých sa vyrábajú mali optimálne vlastnosti. V niektorých prípadoch sa vyberá podľa ich špeciálnych termoizolačných vlastností, no hlavné je, že musia byť pevné a zároveň pružné a odolné proti špine a mechanickému poškodeniu.

Najčastejšie si môžete vybrať textilné materiály v zložení:

  • bavlna (príjemnejšia na dotyk, ale náročnejšia na údržbu)
  • syntetické materiály (praktickejšie použitie, sú elastické, antistatické a inak špeciálne upravené)

Samozrejme, že iné to bude, ak si vyberiete sedaciu súpravu, ktorej poťahovým materiálom bude koža.

Náročnejší a drahší variant kože

Prírodná useň je považovaná za exkluzívny poťahový materiál, ktorý je však náročnejší na údržbu a samozrejme, že je aj o niečo drahší. Mal by zasa vydržať o niečo dlhšie, no tiež sa to nedá vždy tak jednoznačne povedať. Závisí samozrejme od jej hrúbky, čo sa potom prejavuje na odolnosti proti oteru. Všetko ostatné je v podstate dané druhom zvieraťa, z ktorého daná koža je.

Lacnejšou náhradou kože je samozrejme koženka, ktorá je však svojou pevnosťou na sedacie súpravy dosť nevhodná, teda pokiaľ sa nejedná o nejaký špeciálny druh. Tu nemáte šancu zabrániť ani oteru, ktorý sa pri rodinách s deťmi asi dá predpokladať vo veľkej miere.
Aký materiál a podľa čoho si vyberiete je len na Vás. Nezabudnite však na všetky dôležité funkcie sedacej súpravy, ktoré musia zabezpečiť komfort a pohodlie pri sedení celej rodine.