feb 13, 2017 Nápady pre lepšie bývanie 0 komentárov

Ako si vytvoriť energeticky úsporné bývanie

Zelené, udržateľné, energeticky úsporné…. Existuje veľa spôsobov, ako sa spriateliť s ekológiou. Možno sa to hodí aj v tomto chladnom počasí, kedy si poviete, že úspora Vám pomôže znížiť náklady na energiu. Nemusíte začínať práve vo veľkom a ani Váš dom nepotrebuje veľkú prestavbu. Samozrejme, že ak začínate s novostavbou, mali by ste myslieť na úsporné riešenia už vopred. S jednoduchými krokmi a v malom množstve to docielite veľmi ľahko.

Ako si vytvoriť energeticky úsporné bývanie

Obmedzte energetických upírov

Väčšina elektronických prístrojov a zariadení čerpá energiu, nielen v zapnutom stave, ale aj v režime vypnutia. Všetci vlastníme nejaký ten prístroj a ušetriť v dnešnej konzumnej dobe nie je jednoduché. Na trhu sú dostupné šetrné elektrické zásuvky, ktoré vedia Vašu spotrebu zaznamenať a kontrolovať aj na displeji. O tom, že si môžete nastaviť šetrič alebo režim spánku na počítači viete aj sami.

Oplatí sa prekontrolovať všetky žiarovky a vymeniť ich za nové, ktoré spĺňajú aj stanovené normy. Nové typy žiaroviek sú kompaktné CFL a LED žiarovky a sú výrazným lomítkom v spotrebe energie.

CFL žiarovky sú dobrou voľbou pre väčšinu domových svetelných podmienok. Vydržia asi desaťkrát tak dlho, ako obyčajná žiarovka, ich cena je však trochu vyššia, ale za tú výdrž a úsporu to predsa stojí.

LED žiarovka (dióda) vydrží až 35 krát dlhšie, na dotyk je chladná, takže úspora sa nezaprie, no ich cena je opäť vyššia. Na rozdiel od ostatných svietidiel, majú smerové svetlo, čo znamená, že je zaostrené v určitom smere (ako reflektor).

Pár domácich trikov

V mnohých prípadoch stačí pre dosiahnutie lepších svetelných podmienok dobre odostrieť rolety alebo závesy na oknách. Využitie prirodzeného denného svetla vážne znižuje náklady na energiu.

Kompostujte kuchynský odpad. Veľa vecí, ktoré počas dňa vyhodíme, môžeme kompostovať. Správna regulácia odpadu šetrí nielen naše financie, ale aj životné prostredie. Dokonca aj keď žijete v meste, môžete mať svoj kompost napríklad na balkóne. Na trhu sú už dostupné aj takéto formy kompostových nádob.

Šetriť môžete aj na spotrebe energie cez pracie programy. Niekedy je to 80 až 90 % energie spotrebovanej pri spustení práčky, ktorá musí v rôznych intervaloch zohrievať vodu. Občas to skúste ručne a v chladnejšej vode.

Ako dobré metódy sa osvedčili aj programovateľné termostaty, ktoré samé sledujú aktuálnu teplotu v priestore.

Niekedy si je dobré posvietiť aj na vodovodný kohútik, nesprávne zatvorenú chladničku alebo sprchovú hlavicu. Energia má svoje zdroje, ktoré nemusia byť vždy dostupné, preto ju neberme, ako bežnú súčasť.