júl 29, 2016 Domáce tipy 0 komentárov

Grilovanie na balkóne? Toto by ste mali vedieť

Grilovačky sú neodmysliteľnou súčasťou každého leta. Tí, ktorí majú záhradu, vyhrali. Ale čo my, ktorí bývame v bytoch a máme iba balkón? Zadržte slzy! Aj na balkóne sa dá grilovať a naozaj dobre. Musíte si však overiť, či to nariadenia vo vašom meste povoľujú. A v rámci dobrých susedských vzťahov sa pozrite, či susedia práve nevyvesili čerstvo vypratú bielizeň. Ak si chcete užiť dobrú barbecue párty, začnite výberom grilu.

Grilovanie na balkóne? Toto by ste mali vedieť

Elektrický či na uhlie?

Na balkóne nemusíte mať iba elektrický gril. Dnes nájdete v ponuke aj špeciálne balkónové grily na uhlie. Niektoré z nich sú podobné ako črepníky na muškáty – tie sa dajú pripevniť na zábradlie a vďaka tomu vám nezaberajú priestor na balkóne. V prípade, že je vo vašom meste grilovanie na balkóne zakázané, môžete to vyriešiť kúpou kuchynského elektrického grilu. Jasné, mäso potom nie je cítiť po ohni, ale je to určite lepšie, ako keby ste ho mali pripravovať na panvici. Okrem mäsa sú tieto grily skvelé aj na zeleninu, takže ak nechcete obťažovať susedov krásnymi vôňami, ugrilujte si cuketu, kukuricu či baklažán.

Čo urobiť pred grilovaním

Skúsení grilmajstri vedia, že ako samotné grilovanie je dôležitejšia príprava a kvalita surovín. Zabudnite na supermarkety a mäso si kúpte u lokálneho mäsiara a zeleninu na trhu, ten rozdiel chutí okamžite spoznáte. Podceniť marinovanie sa vám vypomstí. Najlepšie urobíte, keď mäso necháte marinovať cez noc, skutoční fajnšmekri ho nechajú ležať v marináde aj 24 hodín. Základom každého „pácu“ by mal byť kvalitný slnečnicový olej, ostatné oleje by sa vám veľmi ľahko prepálili.

5 zásad zdravého grilovania

 

  1. Používajte jeden nástroj na surové mäso, druhý nástroj na grilované. Nikdy nechytajte grilované mäso tými kliešťami či vidličkou, ktorou ste chytali surové mäso.
  2. Mäso vytiahnuté z chladničky nechajte chvíľku odstáť. Je dôležité, aby sa zohrialo, pokojne stačí 10 – 15 minút.
  3. Ak sa vám kúsky mäsa pripália, odstráňte ich už počas grilovačky. Ak by ste ich tam nechali, môžu sa vám prichytiť na nový kúsok a tým pokaziť chuť steaku.
  4. Ak grilujete vo veľkej horúčave, nezabudnite na dostatok vody a miesto pečiva jedzte k mäso čerstvú zeleninu. Vaše telo sa vám poďakuje.
  5. Po skončení barbecue dohliadnite na gril, kým vychladne. Ak fúka silný vietor, grilovanie na balkóne na drevenom uhlí by ste mali radšej vynechať.

Nezabúdajte: Zakladanie otvoreného ohňa alebo používanie záhradného grilu je na balkóne neprípustné. Kúpte si elektrický či špeciálny balkónový gril a hlavne buďte ohľaduplný k vašim susedom.