aug 05, 2016 Domáce tipy 0 komentárov

Ktoré kvety majú najradšej sever? Pestujte izbovky podľa expozície

Nedávno sme si písali o tom, aké izbovky sú najlepšie do spálne. Ale je dôležité aj to, aby ste vedeli, že nie každý kvet má rad severnú stranu, potom sú tu tie ktoré zbožňujú západ, jednoducho mali by ste poznať tento kompas izboviek, ktorý vám prezradí, čomu sa bude dariť viac na vašej južnej a čomu na vašej severnej parapete. Skúste si to, uvidíte, že vaše rastlinky budú rásť a kvitnúť blahom.

Ktoré kvety majú najradšej sever? Pestujte izbovky podľa expozície

Izbovky na severnom okne

Severné okná sú typické tým, že majú menej svetla, a tak je tu aj teplota nižšia. Preto by ste sem mali dať odolnejšie rastlinky, ktoré prežijú aj túto nehostinnú „tajgu“. Medzi najlepšie varianty patria izbové paprade, brečtany, difenbachie či sansevierie. Okrem toho sú tieto rastliny vhodné aj do kúpeľne, kde máte tiež menej svetla.

Izbovky na južnom okne

Veľa slnka a vysoké teploty, presne ako na španielskych plážach. Také podmienky ponúkajú južné okná, aj preto by ste sem mali dávať teplomilné rastlinky. Najlepšie sa tu bude dariť kaktusom či sukulentom, ktoré sú pôvodom zo suchej a púštnej oblasti. Krokom vedľa nebudú ani kamélie, citronovníky a mäsožravé rastlinky ako sarácie či rosičky. Pri nich však musíte myslieť na to, že majú rady vlhký vzduch – rozprašovač to istí.

Izbovky na východnom okne

Východné okno ponúka super podmienky pre rastliny, ktoré majú rady mierne a rozptýlené svetlo a zároveň vysoké teploty a priame slnečné lúče im robia zle. Do tejto skupiny patria aj milované orchidey, africké fialky, primulky či krotón.

Izbovky na západnom okne

Každý vie, že slnko na pravé poludnie má najväčšiu silu. A práve tú pocítia izbovky na západnom resp. juhozápadnej okne. Sklené tabule toto teplo ešte znásobia, preto musíte vyberať rastlinky pre túto expozíciu veľmi starostlivo. Môžete tu pestovať tie isté izbovky ako na južnom oknom prípadne aj tie z východnej expozície, tým však musíte zmeniť podmienky – počas poludnia im pritieniť, aby sa im na listoch neobjavili žltohnedé škvrny.