okt 07, 2016 Štýl 0 komentárov

Nebojte sa kombinovať vzory. Tieto tipy vám s tým pomôžu

Kombinovanie vzorov je tak trochu ako chodenie po lane medzi dvomi skalnými prevismi – ak sa vám podarí prejsť na druhú stranu, každý vás bude obdivovať, no ak urobíte krok vedľa, spadnete a nikto si na vás nespomenie. Teda aspoň čo sa týka interiérového dizajnu. Ak si myslíte, že v tejto činnosti nepatríte medzi tých najlepších, a predsa by ste po lane radi prešli na druhú stranu, do cieľa, pomôžu vám tieto tipy.

Nebojte sa kombinovať vzory. Tieto tipy vám s tým pomôžu

Hľadajte inšpiráciu

Na začiatok bude super, keď sa inšpirujete. Vyberte si svoj obľúbený motív – či už je to odvážny zvierací vzor, výrazné geometrické tvary, alebo pastelové kvetinky – a vyhľadajte si ich na Pintereste. Táto sociálna sieť je skvelá na hľadanie vkusnej inšpirácie. Takto získate prehľad o tom, ktoré vzory spolu hrajú.

Vyberte si nepárne číslo vzorov

V svete interiérového dizajnu platí nepísané pravidlo, že počet vzorov, ktoré budete navzájom kombinovať, má byť nepárny. Ideálny počet sú 3, ale ak si trúfate, môžete siahnuť aj po 5 rôznych vzoroch A keby ste chceli viac? Spomeňte si na klišé „menej je niekedy viac“. Toto je presne ten prípad.

Meňte veľkosti

Toto je jedno z najdôležitejších pravidiel, ktoré vám pomôže úspešne kombinovať vzory – jeden by mal byť veľký a výrazný, druhý malý a tretí niekde uprostred. Na tapete môžu byť výrazne pásiky, na obliečkach zvoľte jemné kvetinky a tretí, stredný, geometrický vzor môžete vybrať pre kusový koberec.

Nebojte sa kontrastu

Pásiky, kvetinky a geometrické tvary sú stávka na istotu. Týmto nemôžete nič pokaziť, pretože tieto vzory spolu hrajú spoločnú ligu. Ak chcete ísť ešte vyššie, vyberte vzory, ktoré sú k sebe kontrastom – napríklad cik-cak, kvetiny a zebrový/zvierací vzor.

Myslite aj na materiál

Zvýšiť kontrast môžete aj použitými materiálmi, tu si však musíte dávať pozor na to, aby sa vhodne dopĺňali a mali podobné textúry. Pretože ak sa rozhodnete pre ľanové obliečky, zamatové vankúšiky a k tomu pridáte ešte aj vlnený prehoz na posteľ, nevyzerá to vôbec, ale vôbec dobre.

Nezabudnite na plné farby

Vzorovaná sedačka, vzorovaný koberec, vzorované závesy a vzorované tapety. Čo na to poviete? Zrejme by sa vám z toľkých vzorov zatočila hlava. Preto myslite aj na plné farby, ktoré medzi dvomi vzormi pôsobia ako mäkká plnka medzi dvomi tvrdými keksami – spájajú ich dokopy a robia ich neodolateľnými.

Skúste pravidlo 60-30-10

Nemusíte sa báť, nie je to žiadna raketová veda. Keď budete vyberať vzory, z toho vášho obľúbeného vyberte 60 % vzorovaných vecí, druhý vzor by mal zaberať 30 % a posledný, doplnkový iba 10 %. Takto dosiahnete oveľa vyváženejší a hlavne lepší výsledok, ako keby ste si to rozdelili na 33-33-33.

A určite myslite na svoj vkus a nálady. Keď sa budete riadiť týmito radami, zvládnete to.