mar 27, 2017 Nápady pre lepšie bývanie 0 komentárov

Niekoľko nápadov pre ekologické bývanie

V dnešnej dobe nie je vôbec ťažké premeniť Váš domov v zelený zázrak. Aj keď sa Vám môžu zdať Vaše možnosti pre ekologicky šetrnú domácnosť trochu obmedzené, s nami zistíte, že to vôbec nie je tak.

Niekoľko nápadov pre ekologické bývanie

Automatický termostat

Skúste si vybaviť svoju domácnosť termostatom, ktorý dokáže automaticky nastaviť ideálnu teplotu práve podľa Vašej potreby. Je to skvelé riešenie, vďaka ktorému si zaistíte ničím nerušený príchod domov a všade budete mať takú teplotu, ktorú ste si zvolili, alebo ju zariadenie nastavilo za Vás. Na trhu je množstvo spoločností, ktoré Vám s takouto službou určite ochotne poradí a všetko nainštaluje. Veď kto by nechcel mať prístroj, ktorý sa automaticky naučí robiť veci za Vás. Vykurovať a v letných mesiacoch aj chladiť dom podľa Vašich preferencií.

Recyklovaný materiál

Doba recyklovania sa začala už dávnejšie, no vtedy išlo najmä o šetrné zaobchádzanie so životným prostredím a schopnosť naučiť ľudí redukovať odpad. Dnes sa už recyklácia orientuje aj na plasty, ktoré sa spracujú a použijú ako stavebný materiál. Takýto projekt sa ujal aj v Paname, kde sa začala stavať dedina z plastových fliaš. V našom prípade zo začiatku postačí ak sa budeme snažiť aspoň o maximálnu recykláciu odpadu, ktorý vyprodukujeme.

Alternatívne energie

Tradičným zdrojom energie, či už na vykurovanie alebo ohrev vody, sú na našom území uhlie, plyn a drevo. Pre naše domovy je to akási norma a klasika. V prípade, že sa chceme zamerať na úsporné riešenia a ekologické správanie, ktoré nám má zaistiť lepšiu budúcnosť musíme začať s využívaním alternatívnych zdrojov. Solárne panely sú drahšie, no investície sa Vám v priebehu niekoľkých rokov zrejme vrátia. Ani veterná energia nezaťažuje naše domácnosti a prostredie. Veľkým zdrojom šetrnej energie sú tiež geotermálne systémy.

Zelené stavby

Ani v oblasti materiálov, ktoré sa dnes používajú na stavbu domov nie je doba pozadu. Betón spája všetky mestá a krajiny už od svojho vzniku a nie je tajomstvo, že sa pri jeho výrobe dostáva do ovzdušia veľa škodlivých látok. Nahradiť sa dá takýto materiál aj klasickým drevom, bambusom a niektorými zelenými rastlinami, ako je napríklad druh konope. Z jeho drevitých vlákien sa vyrábajú stavebné dielce, ktoré slúžia na vybudovanie moderného, ekologicky šetrného, zeleného domu. Vlákna sa zmiešajú so zmesou betónu a vytvoria tak pevný základ pre budúcu stavbu.

Spôsobov existuje veľa, niektoré sú špecifické pre konkrétne oblasti a iné sa dajú použiť takmer všade. Hlavné je, že šetria prírodu.