sep 02, 2016 Domáce tipy 0 komentárov

Trápi vás zlý spánok? Skúste týchto 7 tipov

Každý sa chce ráno zobudiť plný síl bez pocitu, že ho niečo počas zaspávania alebo spánku rušilo. Ak sa vám to nedarí, skúste týchto sedem tipov.

Trápi vás zlý spánok? Skúste týchto 7 tipov

1. Žiadne elektronické displeje

Najmenej polhodinu, najlepšie až hodinu pred spaním by ste nemali hľadieť na žiadny elektronický displej – televízor, mobil, tablet či smartfón. Ak tak robíte, dobrovoľne sa vystavujete riziku prerušovaného spánku. Stačí trochu sebadisciplíny a zvládnete to.

2. Zatiahnite žalúzie

Niekomu stačí 5 hodín spánku a je fresh, iný sa aj po 9 hodinách cíti unavený. A to isté platí aj o svetle – niekto je spokojný s tým, že jeho partner má zažatú lampu na čítanie, inému prekáža aj žiara digitálneho budíka. Ak potrebujete mať absolútnu tmu pre spánok, zatiahnite žalúzie, miesto budíka používajte smartfón, poproste partnera, či by si nemohol ísť čítať na gauč. Úplná tma je dôležitá hlavne pre tých, ktorí chodia aj na nočné.

3. Poobzerajte sa po kvalitnejšom matraci

Matrac je pre kvalitný spánok ako lyže pre najlepšieho zjazdára. Bez nich nikdy nevyhrá, aj keď bude trénovať najtvrdšie, ako sa dá. Preto sa poobzerajte po novom matraci a prispôsobte ho svojim potrebám čo najlepšie. Aká je vaša váha? Športujete? Kde pracujete? Ste alergický? Na toto všetko myslite pri kúpe nového.

4. Dajte si pozor na správnu teplotu

Opäť, aj teplota na spánok je veľmi individuálna, pre niekoho je 16 °C optimálnych, inému sa to môže zdať ako v mrazničke. Každopádne si nájdite tú najlepšiu teplotu pre vás v intervale od 16 °C do 18 °C. Samozrejme, počas leta je ťažké získať optimálnu teplotu bez klimatizácie, tak si aspoň každý večer pred spaním vyvetrajte.

5. Malý snack nezaškodí

Hovorí sa, že najmenej tri hodiny pred spaním by ste nemali jesť. Ale ak sa ráno budíte s bolesťou hlavy, niekedy môže byť hlavným vinníkom nízka hladina cukru v krvi. Preto sa nebojte zjesť pred spaním malý snack – ovocie, chlebík s arašidovým maslom či jogurt. Malá dávka sacharidov na noc z nikoho neurobila obézneho človeka.

6. Opatrne s alkoholom

Hovorí sa, že alkohol vám pomôže s kvalitným spánkom. Nie je to však pravda, pomôže vám ľahšie zaspať, to áno, ale je to kvôli tomu, že vás unaví. Väčšie množstvá alkoholu spôsobujú prerušovaný a nepokojný spánok, takže získavanie lepšieho spánku alkoholom je určite len jedným z ďalších mýtov.

7. Zacvičte si

Príjemne unavený človek zaspí oveľa skôr a jednoduchšie. Aj jeho spánok je potom pokojnejší a hodnotnejší. To však neznamená, že pred tým, ako si ľahnete do postele pôjdete na dve hodiny do posilky. Zacvičte si o šiestej, siedmej a choďte spať o desiatej, odmenou vám bude nielen štíhlejšia línia, vyčistená hlava, ale aj kvalitný spánok.

Máte aj vy nejaké osvedčené tipy, ktoré vám pomohli zlepšiť spánok? Podeľte sa s nami o ne.