Zariaďte si bezpečné bývanie pre Vaše deti
Rozhodli ste sa pre kúpu nového domu a bytu alebo plánujete prenájom, či renováciu? Ak máte deti, mali by ste zo začiatku myslieť aj na ne. Spôsob rodinného spolunažívania nebýva vždy jednoduchý a v prípade malých detí, musíte brať do úvahy ďalšie nové kritéria. Váš, ale aj ich domov by mal byť bezpečný, zdravý a pohodlný.
Pri plánovanej stavbe a zariaďovaní musíte brať ohľad na bezpečnosť prostredia. Veľké množstvo úrazov malých detí sa stáva najmä doma. S postupom času začínajú rásť a ich zvedavosť sa každou hodinou stupňuje. Riziko úrazu narastá a obytné priestory si vyžadujú dočasné prestavby alebo úpravu.
Malé nástrahy veľkej obývačky
Obývací priestor predstavuje pýchu Vášho domova. Je vyzdobený najmodernejšími prvkami, nábytkom a originálnou podlahou. Nie je na tom nič zlé, každý si chce dopriať vlastný luxus. Spolu s Vami tam budú ale aj Vaše deti. Zo začiatku by ste mali odstrániť drobné predmety, ktoré môže dieťa ľahko zhodiť a prevrátiť na seba. Podobne je to s prístupom k ostrým hranám, ktoré predstavujú nebezpečenstvo. Venujte pozornosť kvetom, o ktoré nechcete prísť a dieťaťu môžu spôsobiť nepríjemné ťažkosti. Najväčším nebezpečenstvom môže byť kozub. V prípade bývania s deťmi venujte jeho dôkladnému zabezpečeniu obrovskú pozornosť.
Pre jej najlepšie zaistenie v mnohých prípadoch veľmi dobre poslúži detská postieľka alebo ohrádka. Ideálne je, ak sa z nej dieťa nedostane hneď po 5 minútach. Jej bezpečné vlastnosti sú dobré najmä preto, že v nej dieťa strávi voľný čas bez potrebného dozoru aj dlhší čas. Už pri jej kúpe by ste mali myslieť na všetky tieto faktory a umiestniť ju v dostatočnej vzdialenosti od hrozivých káblov, či elektrických zariadení.
Správne rozmiestnenie nábytku a doplnkov
Spomínali sme, že ostré hrany nábytku sú častým problémom. Už pri jeho kúpe by ste mali dať prednosť zaobleným hranám. Zvážte aj umiestnenie svietidiel. Najlepšie na strope alebo bočných stenách, kam Vaša ratolesť nedočiahne. Pod malé koberce, ktoré sú príjemným doplnkom nejedného interiéru položte protišmykovú podložku alebo si už rovno kúpte koberec takéhoto charakteru. Zabezpečte svoje okná a balkónové dvere a pokiaľ možno nepoužívajte otvorený oheň
Kuchynské prostredie je najhoršie
Minimalizovať nebezpečenstvo úrazu detí je nutné v celom obytnom priestore. Kuchyňa je na tom asi najhoršie. Povinnou výbavou je ochrana na elektrických zásuvkách. Už ste zistili, že Vaše dieťa sa najlepšie zabaví a strávi voľný čas vo Vašej blízkosti. V kuchyni sa s veľkou obľubou venujú hre s príborom, skrinkami a riadom. Dávajte si na tieto veci dobrý pozor a ochráňte Vaše dieťa s predstihom. Použitie poistiek na ich zaistenie proti otváraniu je riešenie. Zabráňte ľahkej dostupnosti čistiacich prostriedkov, rýchlovarnej kanvice a podobných zariadení, ktoré vedia spôsobiť nepríjemné úrazy. Podobne ako aj obrus a sporák na varenie.
Na záver si prekontrolujte svoju kúpeľňu. Používajte protišmykové podložky, do vane, na dlažbu alebo v sprchovom kúte. Poistkou zabezpečte aj prívod teplej vody, drogériu a pracie prostriedky umiestnite mimo ich dosah. Ideálne by bolo, ak by ste mu prístup do tohto priestoru z počiatku jednoducho obmedzili. Bezpečnosť a zdravie Vašich detí sú predsa najdôležitejšie. Nechajte si poradiť a budete mať väčšiu istotu, že ste nič nezanedbali.