jan 09, 2017 Nápady pre lepšie bývanie 0 komentárov

Ako zariadiť nábytok v malej obývacej izbe

Ak vlastníte menšie obytné priestory môže to byť pre Vás z mnohých dôvodov frustrujúce. Najčastejším problémom býva nedostatok priestoru pre rozmiestnenie nábytku a miesta na sedenie. Predsa len je to tá časť domova, ktorá má slúžiť na stretávanie sa s väčším počtom ľudí, alebo trávenie voľných chvíľ v rodinnom kruhu. Existuje veľa tipov a rád, ako si svojpomocne a jednoducho malú obývaciu izbu zväčšíte.

 

Ako zariadiť nábytok v malej obývacej izbe

Používajte neutrálne farby

Farebnosť je základnou súčasťou každej jednej miestnosti v dome. V prípade obývacej izby to platí dvojnásobne. Snažte sa používať farby, ako pastel, biele a neutrálne odtiene, ktoré vytvoria veľa úžasných efektov. Je to najlepší spôsob, ako „odsunúť“ steny a priestor opticky zväčšiť. Tmavé farby v menších miestnostiach príliš neodporúčame. Jemné pastelové odtiene viac zosvetlia izbu, pretože sa od nich odráža jasné svetlo. Vaša obývačka tak bude vzdušnejšia a Vy sa budete cítiť slobodne.

Skryté úložné priestory

Nájsť miesto pre uloženie a odkladanie prebytočných vecí v priestore, ktorý by mal byť ukážkový, je jednou z najťažších vecí. V takomto prípade Vám odporúčame získať úložný priestor tým, že použijete viacúčelové položky nábytkového vybavenia. Skryté skladovacie jednotky sú vynikajúcim spôsobom, ako si poradiť s prípadným neporiadkom. Zaobstarajte si obývacie steny, konferenčné stolíky, alebo knižnice s extra úložným priestorom. Spokojne sa potom môžete usadiť a užívať priestornú harmóniu.

Rastliny a zeleň

Zeleň zohráva v prípade malých priestorov rovnako dôležitú úlohu, ako predchádzajúce rady. Otvára priestor a dodáva optické zväčšenie menších rozmerov. Obľúbené rastliny, sukulenty a kvety urobia obývaciu izbu vzdušnou a s čerstvým nádychom prírody. Nakoniec budete sami prekvapení, ako to dobre funguje. Upokojujúce vlastnosti zelenej farby sú všetkým asi dobre známe, tak prečo si to nedopriať spolu s nádychom exteriéru.

Zrkadlo je základ

Skvelým tipom pre zväčšenie priestoru v akejkoľvek miestnosti sú zrkadlá. V malej obývacej izbe je to asi najlepší nápad. Podobne, ako biele odtiene farieb aj zrkadlá odrážajú veľkú čas svetla, ktoré miestnosť rozžiari. Či už ich použijete na stene, ako dekoratívny prvok, alebo ako súčasť obývacej steny, každopádne dodajú obývačke tú správnu hĺbku.

Vertikálne vzory

Presne tak, aj tento jednoduchý trik môže pomôcť Vašej izbe. Ak ste sa snažili dosiahnuť rozšíriť dostupný priestor, vertikála Vám ho ešte zvýši. Skúste použiť vertikálne tapety, majú tendenciu miestnosť pretiahnuť. Prípadne si zvoľte nábytok s vertikálnym vzorom. Tieniace prvky, vertikálne žalúzie, ale aj dlhé záclony podobne zvýšia Vašu obývačku a tým ju opticky zväčšia.

Necháme na Vás, ktorý prvok a radu použijete vo Vašej domácnosti. Dôležité je, aby ste sa potom cítili veľmi príjemne.