mar 05, 2016 Štýl 0 komentárov

Aký tvar jedálenského stolu je pre vás pravý

Pri výbere jedálenského stola musíte zvážiť množstvo vecí – aká veľká je vaša izba, koľkí pri stole jedávate alebo aj akej farby a z akého materiálu by stôl mal byť, aby vám zapadol do jedálne/izby. A potom príde na rad výber správneho tvaru. Ktorý je pre vás ten najlepší? Okrúhly, oválny, štvorcový či obdĺžnikový? Tieto riadky vám odhalia, ktorý z nich je pre vás ten najvhodnejší.

Aký tvar jedálenského stolu je pre vás pravý

Obdĺžnikový jedálenský stôl

Zrejme najbežnejší tvar jedálenského stola, prečo? Je to jednoduché, lebo najviac izieb má tvar obdĺžniku a vyzerá dobre, keď stôl kopíruje tvar izby. A zároveň to je aj najlepší tvar, ak chcete usadiť viac ako štyroch ľudí. Pri jeho výbere si musíte dať pozor na to, aby bol dostatočne široký, pretože na jeho oboch krajoch budú jesť ľudia. Ideálna je šírka 100+cm. A ako je to s dĺžkou? Pri jedálenských stoloch v zásade platí, že každý by mal mať pre seba vyhradených 70 cm, aby sa nemusel tlačiť a mohol sa dobre najesť.

Štvorcový jedálenský stôl

Tak ako obdĺžnikové stoly vyzerajú lepšie v izbách rovnakého tvaru, to isté platí aj o štvorcových stoloch – tiež lepšie vyzerajú v štvorcových miestnostiach. Ak nejedávate vo veľkom počte, sú pre vás dobrou voľbou, ideálny počet ku štvorcovému stolu sú 4 ľudia. V prípade, že u seba občas organizujete väčšie rodinné stretnutia, vyberte si rozkladací štvorcový stôl, ktorý môžete jednoducho zmeniť na väčší.

Okrúhly jedálenský stôl

Okrúhly stôl je obľúbený hlavne kvôli svojej príjemnej intimite – každý na každého vidí, nikto nesedí za vrchstolom a v podstate sú si všetci rovní. Ideálny je do menších izieb a tiež pre menší počet ľudí. Naopak, veľké okrúhle stoly pôsobia, že ľudia oproti sebe sú dosť vzdialení a tu sa vytráca tá intimita a rodinná pohoda.

Oválny jedálenský stôl

Je to podobný typ ako obdĺžnikový stôl takmer vo všetkých atribútoch. Najväčším rozdielom je to, že oválny jedálenský stôl pôsobí opticky menšie. Ideálny je do úzkych miestností, v ktorých chcete pohostiť väčšiu skupiny hostí.

Dokonalý jedálenský stôl neexistuje, existujú iba také stoly, ktoré dokážu splniť vaše požiadavky. Ktorý z týchto stolov ich dokázal splniť vám?