mar 11, 2016 Štýl 0 komentárov

Sedačka v obývačke: Nebojte sa ju dať do priestoru

Preč sú tie časy, keď boli sedačky povinne nalepené na stene, aby nikomu neudierali do očí nepekné zadné časti sedadiel. Dnes môže byť sedačka solitérom – kusom nábytku, ktorý na seba strhne všetku pozornosť. Nebojte sa jej nechať veľa, veľa miesta, nech je kráľovnou obývačky. Pri jej výbere si však dajte o to viac záležať.

Sedačka v obývačke: Nebojte sa ju dať do priestoru

Farebný akcent

Sedačka zvyčajne nebýva investíciou do konca života, nebojte sa teda prispôsobiť jej výber tomu, čím žijete dnes. Páči sa vám štýlový čiernobiely interiér so vzorovaným kobercom doplnený dizajnérskymi kúskami? Stret koberca umiestnite do jednej tretiny miestnosti a postavte naň výrazne žltú sedačku. Doplnená sivými vankúšmi dodá priestoru energiu. Bojíte sa, že sa svetlé farby používaním zašpinia? Nemusíte sa. Na trhu nájdete impregnačné spreje alebo špeciálne čistiace peny, ktoré stačí nastriekať a zotrieť, prípadne nechať vyschnúť a máte po starostiach. Informujte sa pri nákupe, z akého materiálu je vyrobená vaša budúca pohovka a ako sa máte o ňu správne starať.

Sedačka v kuchyni

Trendom, ktorý sa asi tak skoro nevytratí z našich domovov, je spájanie kuchynského a obytného priestoru do jednej väčšej miestnosti. Aj keď mal spočiatku mnohých odporcov, s využitím moderných technológií – výkonného digestora, sa nemusíte obávať šírenia zápachu z vianočnej kapustnice po celom dome. Pri zariaďovaní či rekonštrukcii takéhoto priestoru myslite na to, že jednotlivé komponenty musia do seba zapadať ako puzzle. Kuchynská linka musí ladiť nielen s jedálenským stolom, ale štýlovo dopĺňať i sedačku a naopak. Z materiálov nemusíte voliť iba kožu, pretože sa bojíte, že v „kuchyňojedálni” textílie ľahko napáchnu alebo sa znečistia. Moderné nové materiály a látky sú už v dnešnej dobe také odolné, že sa prežijú bez ujmy aj vyliaty pohár vody. Aby sa vám lepšie upratovalo, sú pre vás lepšie sedačky na nožičkách, pod ktorými môžete ľahko zotrieť prach.

Kombinujte nekombinovateľné

Nebojte sa extrémov, ale stačí iba jeden. Spomínaná žltá vyzerá výborne napríklad so sivou, ale aj kráľovskou modrou. Trendom tohtoročnej sezóny sú pastelové farby. K modrej sedačke v pastelovom odtieni môžete bez obáv dokúpiť dva ružové vankúše. Ak zvyšok interiéru ponecháte v striedmych odtieňoch sivej, čiernej a bielej farby, nebudete si vy ani vaši hostia pripadať ako na návšteve v Barbie dome.

Vhodný koberec

Koberec s nižším vlasom, jednoznačne. Koberce s vysokým vlasom sú síce príjemné na nohy a aj výborne vyzerajú, no čím viac po nich budete chodiť, tým horšie budú vyzerať a oproti nízkovlasovým kobercom sa zničia skôr. Sedačka v priestore by nemala byť umiestnená presne v strede koberca (ani v prípade, ak máte koberce v celej miestnosti alebo je tiež solitérom), ale približne v jeho tretine. I tu platí obľúbené pravidlo zlatého rezu.

Nezabudnite na dostatočnú pozorovaciu vzdialenosť od televízora a heslo „menej je viac,” pri umiestňovaní sedačiek v priestore platí niekoľkonásobne. Napríklad konferenčný stolík by mal byť už iba nenápadným a výsostne praktickým doplnkom.