okt 14, 2016 Rady pri nakupovaní 0 komentárov

Kupujete kusový koberec? Toto by ste mali vedieť

Kusový koberec je efektný, ale aj efektívny kúsok v každej obývačke s drevenou podlahou, keramickou dlažbou či prírodným kameňom. Takýto koberec dodá priestoru útulnosť, pohodlie, teplo, ale zároveň funguje aj ako kúsok umenia na zemi. Samozrejme v tom prípade, ak si správne vyberiete. Čo by ste mali vedieť pred kúpou kusového koberca?

Kupujete kusový koberec? Toto by ste mali vedieť

Na veľkosti záleží

Áno, keď si kupujete kusový koberec, tak na veľkosti záleží. Myslite na to, že by sa naň mali zmestiť všetky kúsky nábytku v konverzačnej zóne. Ľudia robia najčastejšiu chybu, že si kúpia príliš malý koberec. Správna veľkosť je taká, že koberec by mal byť trochu zasunutý pod pohovkou, mal by zaberať približne 2/3 miestnosti a zároveň by sa naň mali zmestiť kreslá, konferenčný stolík a ďalšie doplnky, ktoré máte v konverzačnej zóne.

Ako usporiadať nábytok

Usporiadanie nábytku a rozmery koberca ovplyvňuje veľkosť miestnosti. Aspoň by mala. Ak máte dostatočne veľkú miestnosť, môžete ju rozdeliť na zóny – konverzačná, pracovná či zóna na čítanie a do každej z nich umiestniť samostatný kusový koberec (nemusia mať rovnaký vzor či farbu). V priemerne veľkých miestnostiach by ste sa mali držať pravidla, že medzi hranou koberca a začiatkom (obývacej) steny by mal byť priestor 25-50 centimetrov. Bez ohľadu na jeho rozmer si dajte pozor, aby ľudia v najviac využívaných priestoroch mali dostatok miesta na chodenie po ňom – aby nemali jednu nohu na koberci a druhú na podlahe.

Farba a vzor koberca

Kusové koberce sú tak trochu ako umelecké diela na zem, aj preto sa nebojte vybrať odvážnejšie kúsky, ktoré zaujmú hneď na prvý pohľad. Koberce s výrazným vzorom sú super, ale musíte si dať pozor, aby vám vzory na nich nezakryl nábytok. Ak by sa to stalo, je lepšie vybrať jednofarebný koberec. Výber vzoru na koberci musíte prispôsobiť ostatným vzorom, ktoré máte v miestnosti. Ak tam už máte kvetinový a pásikavý vzor, skvelou voľbou bude biely koberec s čiernym cik-cak vzorom.

Starostlivosť o kusový koberec

O tom, ako sa starať o kusový koberec, sme si už písali. Najdôležitejšie je, aby ste ho pravidelne vysávali, pretože mnoho ľudí povysáva iba podlahu okolo a na koberec zabudnú. Stredne až vysoký vlas by ste mali aspoň raz ročne nechať vytepovať, ak chcete svojmu kobercu predĺžiť život, pri nižších vlasoch stačí koberec vyprášiť. Štítok s pokynmi, ako koberec môžete čistiť, nedávajte preč. Po roku, čo ho nevidíte, sa vám môže zísť a poradí vám, ako sa oň správne postarať.